Kula łokciowa

2016-03-07

Urazy kończyn dolnych są najczęściej występującymi. Zwichnięcia, złamania, urazy stawu skokowego, mimo unieruchomienia w gipsie, wymagają wsparcia kuli łokciowej, która pozwala na odciążenie chorej kończyny. Także rehabilitacja po ściągnięciu gipsu będzie przebiegała lepiej, jeśli noga nie będzie przeciążona. Kula zastosowanie ma zastosowanie również w trwałych schorzeniach kończyn dolnych.

Kula łokciowa

To najprostszy sprzęt rehabilitacyjny pozwalający zachować aktywność i samodzielnie się poruszać. Dobierając kule łokciowe powinniśmy jednak zwrócić uwagę na kilka szczegółów:

• możliwość regulacji wysokości – powinna być dopasowana do wzrostu, na regulatorach znajdują się odpowiednie oznaczenia,
• waga – musi być lekka, najczęściej wykonywane są z aluminium,
• uchwyt – powinien być ergonomiczny, zapewniający ułożenie całej dłoni,
• ruchoma obejma,
• tuleja tłumiąca – najczęściej gumowa, jej zadaniem jest tłumienie uderzeń kuli.

Niektóre modele wyposażone są w amortyzatory, które redukują wstrząsy i odciążają nadgarstek. Użyteczne będą też nakładki zimowe zakończone kolcami, które chronią przed poślizgiem. Jeśli kule mają służyć na stałe lub dłuższy okres czasu, to lepiej wybrać te najbardziej ergonomiczne nie obciążające dłoni i przedramienia.

Wbrew pozorom chodzenie z kula nie jest sprawą prostą, więc lepiej uczyć się jej stopniowo na powierzchniach płaskich, a dopiero potem na schodach. W zależności od schorzenia można posługiwać się jedną lub dwoma kulami.