Rehabilitacja za pomocą kinesiotapingu

2016-03-04

Kinesiotaping to stosunkowo młoda metoda terapeutyczna opracowana w Japonii w latach 70-tych XX wieku. Stała się popularna dzięki lekkoatletom, tenisistom i piłkarzom. Coraz częściej stosowana jest do zwalczania bólu rożnego pochodzenia. W Polsce badania nad ta metoda prowadzi prof. Z. Śliwiński z Uniwersytetu w Kielcach. Jak dotąd wypadają pomyślnie.

Na czym polega kinesiotaping

Zwany jest często plastrowaniem dynamicznym i to właściwie określa metodę. Polega na odpowiednim przyklejaniu plastrów na chore miejsca. Plastry mają różne kolory i są różnie cięte. Składają się ze specjalnej tkaniny bawełnianej powleczonej klejem. Właściwościami przypominają skórę.

Kiedy stosować

Kinesiotaping stosowany jest jako rehabilitacja w stanach urazowych i zespołach bólowych. Po naklejeniu nosi się je przez kilka dni, albo do odpadnięcia (są wodoodporne, więc nie odklejają się podczas mycia). Najczęściej stosuje się je przy:

• nadwyrężeniu mięśni,
• bólach kręgosłupa,
• bólach reumatycznych,
• kontuzji stawów,
• rehabilitacji pooperacyjnej,
• schorzeniach limfatycznych.

Zaletą stosowania kinesiotapingu jest jego wysoka tolerancja przez pacjentów, nie wymaga środków farmakologicznych, efekty odczuwalne są nawet po usunięciu plastrów.

Ważne!

Plastry powinny być nakładane przez przeszkolonego fizjoterapeutę, który wie w jaki sposób je dociąć i przykleić, by prawidłowo zmniejszały napięcie mięśni i pobudzały krążenie i odprowadzały limfę.