Zastosowanie ortez

2016-03-09

Ortezy to rodzaj specjalistycznych aparatów ortopedycznych, których zadaniem jest usztywnienie uszkodzonego stawu. Z powodzeniem mogą zastąpić tradycyjny gips, jednak o tym musi decydować lekarz. Najczęściej jest tak, że zaraz po urazie zakładany jest gips, a po kilku dniach orteza. Dzięki niej rehabilitacja może zostać rozpoczęta wcześniej.

Ortezy są lekkie, wykonane z nowoczesnych materiałów oddychających, wodoodpornych. Pozwalają na szybki powrót do normalnej aktywności.

Rodzaje ortez

Jednym z podziałów ortez jest kryterium ich zastosowania. I tak dzielimy je na:

• ortezy kończyn dolnych – stawu skokowego i stopy, kolana i podudzia, stawu biodrowego i uda,
• ortezy kończyn górnych – stawu barkowego, stawu łokciowego i przedramienia, nadgarstka i dłoni,
• ortezy kręgosłupa – głównie na odcinek, szyjny, piersiowy i lędźwiowy, ich zadaniem jest korygowanie postawy, zmniejszanie bólu, po urazach.

Orteza spełni swoje zadanie tylko wtedy, gdy zostanie prawidłowo dobrana. Lekarz ortopeda powinien wskazać najlepszy rodzaj, a w sklepie medycznym pracownicy powinni dobrać odpowiedni rozmiar ortezy.
Ortezy są refundowane przez NFZ. Pacjent płaci tylko 10%, a dzieci mają bezpłatnie.

Ze względu na materiał i budowę ortezy dzielimy na:

• miękkie – wykonane z materiału, często stosowane w profilaktyce, przy lekkich urazach,
• ortezy sztywne – z wbudowanymi lekkimi szynami, usztywniają staw, ich budowa umożliwia stopniowe regulowanie ruchomości w zależności od postępów rehabilitacji.

Żadna orteza nie jest leczeniem i nie zastąpi rehabilitacji. Nadworny lekarz króla Stefana Batorego w XVI wieku twierdził, że ruch zastąpi każdy lek, natomiast żaden lek nie zastąpi ruchu.