Terapia ręki - co to takiego?

2017-01-21

Choć na co dzień o tym nie myślimy, ręka jest niezwykle precyzyjnym narzędziem, dzięki któremu możemy wykonać mnóstwo zadań. Ze względu na tak wysoki poziom specjalizacji ręki, to głównie jej sprawność decyduje o tym, na jakim poziomie funkcjonuje dana osoba. Terapia ręki to dobry pomysł w momencie, gdy dziecko ma trudności z planowaniem ruchowym, niechętnie rysuje i maluje, ma problemy z nauką samoobsługi czy nie lubi dotykać nowych, różnorodnych faktur.

Warto podkreślić, że celem terapii ręki jest usprawnianie precyzji ruchów rąk oraz wyuczenie zdolności skupienia uwagi oraz patrzenia. Ponadto bardzo ważne jest to, że ta terapia wzmacnia koncentrację i poprawia koordynację wzrokowo-ruchową. W każdym przypadku ćwiczenia są dobierane w sposób indywidualny do potrzeb oraz sprawności każdego dziecka. Może być to terapia prowadzona niezależnie, ale równie często jest ona uzupełnieniem terapii integracji sensorycznej.

Każdy rehabilitant i fizjoterapeuta, który chce pracować z dziećmi, powinien wziąć udział w odpowiednim kursie terapii ręki. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę frazę terapia ręki kurs Warszawa czy terapia ręki kurs Kraków, aby w krótkim czasie otrzymać listę placówek, gdzie przeprowadzany jest taki kurs. Dzięki niemu możliwe będzie niesienie pomocy dzieciakom, które mają różnego rodzaju problemy oraz postawienie diagnozy pozwalającej na wytyczenie celów i przygotowanie indywidualnego planu terapii.