Rehabilitacja po złamaniu kości udowej

2019-05-02

Złamana kość udowa to najczęściej problem występujący u osób starszych. Wszystko przez występującą osteoporozę starczą. Przyczyną tego schorzenia jest niski poziom estrogenów, który spada wraz z wiekiem. Efektem jest spadek masy kości. Na schorzenie bardziej narażone są kobiety.

Objawy złamania kości udowej
Złamanie kości udowej zawsze objawia się typowymi objawami. Jest to przede wszystkim silny ból biodra. Ból występuje także w poruszaniu nogą. Osoba, ze złamaną nogą nie jest wstanie wstać z łóżka bądź krzesła samodzielnie.

Leczenie złamania kości udowej
Zanim przeprowadzi się właściwe leczenie należy dokładnie potwierdzić czy ból rzeczywiście spowodowany jest złamaniem kości udowej. W tym celu wykonuje się badanie RTG kości lub przeprowadza się rezonans magnetyczny RM. Trzeba wiedzieć, że w przypadku złamania kości udowej konieczne jest przeprowadzenie operacji. Przy takich złamaniu kość się nie zrośnie samodzielnie. Konieczne jest wzmocnienie kości śrubami lub metalowymi płytkami.

Rehabilitacja po operacji
Po przeprowadzonej operacji konieczna jest rehabilitacja. Pacjent powinien jak najszybciej zacząć wstawać i się poruszać. Zadbać należy o to, aby na nodze nie pojawiły się odleżyny. Do celu rehabilitacyjnych najczęściej wykorzystuje się chodzik. Kurs rehabilitacji po złamaniu kości udowej obejmuje przede wszystkim takie zabiegi, które mają na celu poprawę ukrwienia tkanek oraz przyspieszenie gojenia się ran.